Pasted Graphic

Ostrov ve vnějším pásu Kvarnerského souostroví o rozloze 75 km2, o délce 31 km.Ostrov ve vnějším pásu Kvarnerského souostroví o rozloze 75km2,o délce 31km.Nejoblíbenější letoviska Mali Lošinj a Veli Lošinj.Bohatá subtropická vegetace.
Severní část ostrova Lošinj je hornatá. Leží zde nejvyšší vrchol ostrova, Televrina (588 m) v pohoří Osoršćica. Na jihu dosahuje výšky 243 metrů vrchem Grgošćak. Pobřeží je velmi členité, zejména v jižní části. Zde také leží v krásných zátokách jeho nejoblíbenější letoviska
Mali Lošinj a Veli Lošinj.

Na jihu ostrova roste bohatá subtropická vegetace (rozlehlé piniové lesy, palmy, agáve, oleandry). Pěkný je zejména záliv Čikat s chráněným stejnojmenným lesoparkem (zdejší krásné lesy byly uměle vysazeny koncem 19. stol.). Lošinj je obklopen četnými ostrovy a ostrůvky, které se staly oblíbeným výletním cílem návštěvníků ostrova.
Lošinj je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů, a to zejména pro své mírné podnebí, příznivé i v zimních měsících. Průměrná letní teplota je is 24°C a během zimy 7°C, vlhkost 70%. Turistický ruch se na ostrově rozvíjí již od 90.let 19.století. V r.1892 byla městečka Mali a Veli Lošinj prohlášena klimatickými lázněmi. Klima je vhodné pro léčbu alergických a respiračních onemocnění.
Díky teplému mořskému proudu má mírnější a příjemnější podnebí a podstatně více vegetace.
Obyvatelstvo se zabývá zemědělstvím, rybolovem a zpracováním ryb, tradiční stavbou malých lodí. Pro jižní část ostrova je stále výraznějším ekonomickým činitelem cestovní ruch.


Pasted Graphic 1_____________pr17Pasted Graphic 2